Sık sorulan: Meyve Ağaçlarına Hangi Ilaç Atılır?

Meyve ağaçlarına ne zaman ilaç atılır?

İlaçlama, ağaçların kış uykusun- da olduğu dönemde ve en geç gözler uyanmadan 3-4 hafta öncesine kadar yapılmalıdır.

Meyvelere iç kurdu ilacı ne zaman atılır?

Mücadelede hedef her döle ait larva çıkışı süresince ağaçları ilaçlı bulundurarak yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden öldürmektir. büyüklüğüne ulaştığında (Tahminen Mayıs ayının sonu-Haziran ayının ilk haftası).

Kiraza bordo bulamacı ne zaman atılır?

Özellikle sonbahar (yaprakların 3/4’ü yada tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan 1 hafta önce %1-1,5 dozda) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Ağaçlara kışlık yağ ne zaman atılır?

gözler uyanmadan 2 hafta önce, sert çekirdekli meyve ağaçlarında (şeftali, kiraz, kayısı vb.) gözler uyanmadan 4 hafta önce yapılmalıdır. şubat sonları mart başları mucadele için en uygun zamandır.

Elma ağacına ne zaman ilaç atılır?

Tahmin uyarı modellerinin kullanılmadığı alanlarda; çiçeklenme başlangıcından itibaren 7-8 gün aralıklarla en az 3 ilaçlama yapılmalıdır. Sürgün gelişiminin hızlı olduğu dönemde ağaçlarda yaralanmaya neden olabilecek fırtına ve doludan sonra 24 saat içinde ilaçlama yapılmalıdır.

You might be interested:  Sık sorulan: Nimes Ilaç Ne Için Kullanılır?

Üzüme ne zaman ilaç atılır?

üzüm bağlarının ilaçlanması nda asmalar çiçeklenmeden, çiçeklenme sonrasında ve taneler tatlanınca gibi dönemlerde ilaçlama yapılmaktadır. Ayrıca bu ilaçlamalar sırasında kullanılan ilaç da çok önemlidir. Özellikle taneler tatlanıncaya kadar on beş gün ara ile ilaçlama yapılır.

Kiraz kurdu nasıl önlenir?

Kurtlu kirazlar toplanıp, derin çukurlara gömülmelidir. Eylül, ekim aylarında toprak 30-50 cm derinliğinde işlenerek, pupaların toprak yüzüne çıkarılıp ölmesi sağlanmalıdır. Ağaç üzerinde (özellikle uç dallarda) bırakılan meyveler bulaşma kaynağı olabileceği için, hasat sırasında ağaçlarda hiç meyve bırakılmamalıdır.

Kirazlara ne zaman ilaç atılır?

İlaçlama, ağaçların kış uykusunda olduğu dönemde ve en geç gözler uyanmadan 3-4 hafta öncesine kadar yapılmalıdır. Hastalıklı tomurcuk ve kanser yarası bulunan dal ve sürgünler budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Elma iç kurduna hangi ilaç kullanılır?

İlaçlamada hidrolik, motorlu veya yardımcı hava akımlı bahçe pülverizatörü kullanılıyor. Bayer’in elma iç kurdu için sunduğu ürünü Calypso® OD 240 bu aşamada üreticilerin en büyük dostu. Üstelik hazırlanması da oldukça kolay. Her 100 ml su için 40 ml ilaç, bir kap içerisinde bir miktar su ile karıştırılıyor.

Bordo bulamacı hangi ağaçlara yapılır?

Bordo Bulamacı Hangi Ağaçlara Atılır? Bordo bulamacı, sert ve yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarına, zeytine, üzüm bağına, gül, taflan, pittosporum gibi odun gövdeli peyzaj bitkilerine kullanılabiliyor.

Çiçekli ağaca bordo bulamacı atılır mı?

Bitkilerin olağan seyrinde devam eden faaliyeti uygun hava sıcaklığıyla buluşunca da çiçek açma gibi bir sonucu ortaya çıkarıyor. Bunlardan bir tanesi de bordo bulamacı dediğimiz göz taşı ve kireç karışımı ile ağaçların yıkanması süratiyle çiçek açmayı geçiktirmeye çalışıyor çiftçilerimiz.

Bordo bulamacı kışın atılır mı?

Kış ilaçlamasında Kasım ayında bağlarda ve diğer ağaçlarda halk arasında Göktaşı olarak bilinen bordo bulamacı ilaçlaması yapılarak önlem alınmalıdır. Sonbaharda yaprakların tamamı ya da büyük çoğunluğu döküldüğünde ve kış budamasından sonra, gözler uyanmadan önceki dönemde uygulanır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Adet Sancısına Hangi Ilaç Iyi Gelir?

Ağaç diplerinin çapalanması ne zaman yapılır?

Ağaçların sağlıklı büyüme, korumayı önleme, donmanın önüne geçme gibi sebeplerin önüne geçmek için ağaç dipleri bellenir. (kazılır/ havalandırılır) Ağaç ve bitki çeşitlerine göre değişiklik göstersede bu Mart ve Nisan aylarında yapılır.

Ağaçların geç çiçek açması için ne yapmalı?

Bunun dışında meyve ağaçlarında çiçek açmayı geçiktirmek için alınan bir takım tedbirler var. Bunlardan bir tanesi de bordo bulamacı dediğimiz göz taşı ve kireç karışımı ile ağaçların yıkanması suretiyle çiçek açmayı geciktirmeye çalışıyor çiftçilerimiz.

Kabuklu bit ilacı ne zaman atılır?

Kışlık yağlarla ve yazlık yağlarla ilaçlama yapılmamış ise ilk dönem nimflere karşı yumurtlama döneminde (genellikle Nisan başı ve ortaları) ya da kabuk altından hareketli nimflerin çıkışları takip edilerek, ilk çıkışlardan 15-20 gün sonra veya hareketli nimflerin çıkış oranı %60’a ulaştığında ilaçlama yapılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector