Soru: 2018 Zirai Ilaç Bayilik Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Zirai ilaç bayilik sınavı kaç yılda bir yapılır?

Tarımsal ilaç toptan ve perakende satışı yetki belgesi alabilmek için bakanlıkça yılda bir kez yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor. Sınavda başarılı olmak için alınması gereken puan da 60’tan 70’e çıkarıldı.

Bayilik Sınavı Ne Zaman?

2020 yılının 17 Ekim tarihinde gerçekleştirilen sınav 2021 yılı için Nisan ayı itibariyle başlatılarak, herhangi bir aksaklık olmazsa 2021 yılında da 2020 yılındaki gibi sınav tarihi ertelenmezse bu aylar içinde sınav yapılması bekleniyor.

Bayilik Sınavı hangi bölümler girebilir?

Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Uygulanması Hakkında Yönetmelik gereği sınava; ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyenleri girebilecek.

Zirai ilaç bayilik sınavı zor mu?

Bitki Koruma Bayilik Sınavı ‘nı kazanmak için dikkat etmeniz gereken tüm hususlar bu sunumda yer almaktadır. Sınav aslında zor olmayıp genelde her sene benzer sorular yer almaktadır.

Zirai ilaç bayilik ve toptancılık sınavına kimler girebilir?

Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavına; Ziraat Mühendisi, Eczacı, Kimya Mühendisi, Kimyager ve Bitki Sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş ziraat teknikeri veya ziraat teknisyenleri başvurabilecektir. Başvuru şartlarını taşımadığı halde sınava giren adayların sınavı geçersiz sayılır.

You might be interested:  Sık sorulan: Ilaç Lekeleri Nasıl Çıkar?

Bayilik Sınavı Kaç Soru?

12- Sınavda 80 adet soru sorulacak olup, sınav süresi 100 dakika olacaktır. Sınavda, yanlış cevapların doğru cevaplara bir etkisi olmayacaktır.

Ziraat Mühendisi olmak için ne yapmak gerekir?

Ziraat Mühendisi Nasıl Olunur? Ziraat mühendisi olmak amacı ile üniversitelerin ziraat fakültelerinde yer alan ziraat mühendisliği bölümünden iyi bir şekilde mezun olmak gereklidir. 4 yıllık bir lisans eğitimi vermekte olan ziraat mühendisliği bölümünden mezun kişiler diploma alma hakkı kazanırlar.

2017 zirai ilaç bayilik sınavını kaç kişi kazandı?

İlimizde sınava başvuru şartları uyanlar, 2017 yılı Nisan ayı içinde Bakanlığımız tarafından düzenlenen sınava girdiler. Sınav sonunda belgeyi almayı hak eden 4 kişi oldu. Bunlar; Ziraat Mühendisi Muhammed Abdullah Kizirgil, Ziraat Teknikeri Ramazan Ayhan, Ziraat Teknikeri Merve Çelik ve Ziraat Teknikeri Mehtap Tuncer.

Bitki Koruma 2 yıllık ne is yapar?

Bitki koruma bölümünden mezun olan kişiler bitkileri zararlı böcekler, akar, nematod, fungus ve bakteri gibi hayvansal zararlılardan kurtarmak için araştırmalar yaparlar. Buna bağlı olarak tarımsal arazilere zarar veren otlar araştırılarak bu konuda önlemeye yönelik çalışmalar yapılır.

Bayilik belgesi kimler alabilir?

a) Türk vatandaşı olmak, b) Ziraat Mühendisi veya Eczacı veya Kimya Mühendisi veya Kimyager veya Ziraat Teknisyeni veya Bitki Sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş Tekniker olmak. c) Yılda bir kez Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak olan sınavda 100 tam puan üzerinden 70 ve üzeri puan almak.

BKÜ sınavından kaç puan almak gerekir?

Sınavdan geçer puan olan 70’i alabilmek için 80 sorudan 56 soruyu doğru yanıtlamak gerekiyor. Sınavda yanlışlar doğruları götürmüyor. Tüm soruları ‘A’ işaretleyen bir kişi bu sınavdan 50 puan alacak. Geçer notların az olması halinde ise ‘çan eğrisi’ uygulaması yapılacak.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ilaç Ne Kadar Sürede Kana Karışır?

Tarım ilaçları satış dükkanı nasıl açılır?

Zirai İlaç Bayilik Başvurularında istenen belgeler ise;

  1. 2 adet vesikalık resim.
  2. T.C kimlik belgesi.
  3. Başvuru dilekçesi.
  4. BKÜ (Bitkisel Koruma ürünleri) sınav başarı belgesi.
  5. Depo, bayi ve toptancılık yapılacak iş yerinin açık adresi.
  6. Mezuniyet belgesi yada diploma fotokopisi gibi evraklardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *