Soru: Yasmin Ilaç Ne Için Kullanılır?

Adet düzenleyici hap yasmin nasıl kullanılır?

Aylık olarak kullanılan doğum kontrol hapları 21 tablet veya 28 tablet olarak kullanılır. Regl olduktan sonra ilk 5 gün içerisinde başlanılır ve 21 gün boyunca her gün 1 tane alınarak devam edilir. Daha sonra ise 7 gün ara verdikten sonra yenisine başlanılır.

Yasmin nasil bir ilac?

Drospirenon etken maddesine sahip ilaç, yasmin doğum kontrol hapı adı altında ticari olarak satılmaktdır. Progesteron ve östrojen içeriğine sahip, oral kullanıma uygun doğum kontrol haplarına kombine oral kontraseptif denilmektedir. Yasmin doğum kontrol hapı bu ilaç sınıfında yer alan ilaçlardan biridir.

Yasmin kaç günde etki eder?

Hapların çoğu 12 saatlik gecikmeyi tolere eder. İlaç kullanmaya başladığınız andan itibaren korumaya başlar. İlk kez hapı başlatmak, hapı değiştirmek veya yeni bir hap almak her zaman kolay değildir. Çoğu durumda, hap her gün (veya ardışık 21 gün ) belirli bir zamanda alınmalıdır.

Yasmin doğum kontrol hapı Nasıl Kullanılır?

İlk kutunun ilk hapı adet kanaması başlangıcının tercihen birinci günü, en geç beşinci günü alınmalıdır. Koruyuculuk o ay hapların düzenli olarak kullanılacağı varsayılırsa hemen başlar. Kutunun içindeki ilaçlar 21 gün sonunda biter. Bir haftalık ara sonunda 8. günde diğer kutuya geçilir.

You might be interested:  Mideye Ilaç Dokunmasına Ne Iyi Gelir?

Yasmin doğum kontrol hapı bittikten kaç gün sonra adet görülür?

21 gün boyunca içilecek olan doğum kontrol hapı, 7 gün ara ile devam etmek gerekir. Genel olarak 21 gün bittikten hemen sonra adet kanaması başlar. Bu sayede kanamanın ne zaman olacağı da tahmin edilmiş olur. Bir sonraki kutuya ise 7 gün ara verdikten sonra başlanması gerekir.

Yasmin doğum kontrol hapı adetin kaçıncı günü başlanır?

Doğum kontrol hapı kutuları çoğu zaman 21 tane hap içerir, 28 tane içerenleri de bulunmaktadır. Kutuya adetin ilk günü başlanmalıdır ancak ilk 2-3 günü içinde de başlanabilir ve her gün aynı saatlerde bir tane alınarak kutu bitene kadar devam edilir.

Yasmin hangi hormonu içerir?

YASMIN, laktoz monohidrat (sığır) içerir. Page 2 Mavi: 14.05.2019 tarihli ve E.77940 sayılı yazınız kapsamında yapılan değişiklikler Kırmızı: Editöryel değişiklikler 2 • Östrojen ve progesteron hormonlarını içeren ve ağız yoluyla alınan doğum kontrol haplarına “Kombine Oral Kontraseptif (KOK)” denir.

Yasmin doğum kontrol hapı adetliyken kullanılır mı?

Doğum kontrol haplarının kullanımı şöyledir; Adetin ilk 5 günü içinde ve mümkünse ilk gününde kullanıma başlanmalıdır. 21 gün ara vermeden kullanılır. Takip eden 7 gün hap kullanılmaz ve adet kanaması olur.

Yasmin reçetesiz alınır mı?

Doğum kontrol hapını satın almak için bir doktordan reçete almanız gerekir. Doğum kontrol hapını reçetesiz alamazsınız. Doğum kontrol hapını sadece bir eczaneden alabilirsiniz.

Doğum kontrol hapının etkisi ne zaman başlar?

Ancak ne zaman başladığınıza ve kullandığınız hapın türüne bağlı olarak, 7güne kadar yedek olarak doğum kontrol yöntemi (prezervatif) kullanmanız gerekebilir. Doğum kontrol haplarına, adetin ilk gününden sonraki 5 gün içinde başlarsanız, hamilelikten hemen korunabilirsiniz.

Doğum kontrol hapının etkisi ne zaman geçer?

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Ne Zaman Geçer? Doğum kontrol hapının yan etkileri; kadınların bedenlerinin yeni hormonal düzene alışmalarından ötürü birkaç ay içerisinde kendi kendine geçmektedir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Bakliyat Kelebeklenmesi Için Hangi Ilaç Etkili?

Doğum kontrol hapı kullanıyorum prezervatif kullanmaya gerek var mı?

EFSANE: Doğum kontrol hapı kullanılıyorsa prezervatif kullanımına gerek yoktur. GERÇEK: Doğum kontrol hapı kullanımı gebeliğe karşı %100’e yakın oranda koruma sağlamakla birlikte, cinsel ilişkiyle bulaşan hastalıklara karşı riskleri ortadan kaldırmaz.

Yasmin doğum kontrol hapı ne zaman korumaya başlar?

YAZZ ile ilk kutuya başlama: Bir önceki ay doğum kontrol hapı kullanılmıyorsa tabletler kanamanın ilk günü alınmaya başlanmalıdır. Tabletlere kanamanın 2 ile 5. günleri arasında da başlanabilir ancak, bu durumda ilk 7 gün boyunca ek bir bariyer yöntemle (örneğin kondom) korunulmalıdır.

Doğum kontrol hapı ile hangi ilaçlar kullanılmaz?

Özellikle, sarı kantaron, anti epileptik, anti HIV ve antidepresan ilaçları ile birlikte kullanılan doğum kontrol hapları, bu ilacın etkinliğinin azalmasına neden olabilir. Ayrıca doğum kontrol hapı alındıktan sonraki 2 saat içinde istifra edilmesi de ilacın gebeliği önleme etkinliğinin azalmasına yol açabilir.

Doğum kontrol hapı ile ağrı kesici alınır mı?

Ayrıca doğum kontrol hapı yanında hangi ilaçları içersem doğum kontrol hapının etkisi azalır? Teşekkür ederim. Günlük yaşamda sıklıkla kullanılan ağrı kesici, antibiyotik, grip ilaçları ve diğerleri, 10 gün ve daha kısa süreler kullanıldığında hapların etkisini azaltmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *