Su Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ağrıya neden olan ve günlük aktiviteyi kısıtlayacak dereceye varan su fıtığında cerrahi müdahale önerilmektedir. Ortalama 30-60 dakika süren ameliyat sonrasında testis torbasına drenaj için dren yerleştirilir. Duruma göre 24-48 saat içinde dren çıkarılır ve hasta taburcu edilir.
12 ila 18 aydan uzun süren bir hidrosel, genellikle bir ilişkili hidroselidir. Bu tür hidrosel (su fıtığı)tedavisinde genellikle inguinal herniyi önlemek için ameliyat gerektirir. Ameliyat kasıkta küçük bir kesik (kesi) yapılarak sıvı boşaltılır ve kesenin ağzı kapatılır.

Su fıtığı tehlikeli mi?

Bu arada çocuk 1-2 aylık kontrollerle çocuk cerrahı tarafından da kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü zaman zaman su fıtığının arkasından bağırsaklar da torbalara inerek fıtık oluşturabilir. Su fıtıklarının bir kısmı zaman içinde 1-2 yaşa kadar kendiliğinden geçebilir, bir kısmı ise cerrahi müdahale gerektirir.

Su fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Ancak tedavi edilmeyen fıtıklarda fıtık boğulması ve fıtığın dev boyutlara ulaşması riskleri vardır. Fıtık bölgesindeki açıklıktan karın dışına doğru çıkan ve cilt altına gelen iç organlar genellikle yatınca içeri giderler. Ancak bazen dışarıya doğru çıkan organlar adaleler arasında sıkışır (fıtık boğulması).

Testiste sıvı birikmesi nasıl geçer?

Testiste sıvı birikmesi genellikle sorun yaşatmayan bir hastalıktır. Hatta bazı durumlarda kendiliğinden de ortadan kaybolabilir. Genel olarak tedavi aşamasında torba içindeki sıvıların iğne yardımı ile boşaltılması ile olmaktadır. Diğer bir seçenek ise; ameliyat sonrasında torba içindeki sıvıların alınması işlemidir.

You might be interested:  Adet Gecikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Hidrosel kendiliğinden geçer mı?

Erkeklerde testislerin çevresinde su birikmesine genel olarak hidrosel denir. Bu hastalık erkek bebeklerde ilk bir yaş içerisinde tamamen zararsız bir rahatsızlıktır ve %70 oranda kendiliğinden geçer. Ancak erişkin yaşdaki kişilerde gelişen hidrosel kendiliğinden düzelmez ve mutlaka onarım gerektirir.

Hidrosel zararları nelerdir?

Hidrosel, estetik bozukluk, ağrı yapabileceği gibi testis ısısının arttırarak kısırlık nedeni olabilir. Testisin damarlarına baskı yaparak kanlanmasını engelleyebilir, bu durumda organ küçülerek görevlerini yapamaz hale gelir.

Su fıtığı Kimlerde görülür?

Erkek bebeklerde, düşük ağırlıklı doğan bebeklerde, prematüre bebeklerde ve bazı doğumsal bağ dokusu hastalığı olan çocuklarda daha fazla görülür. Erkeklerde, kızlardan 5-6 kat daha fazla rastlanan bir durumdur.

Su fıtığı kısırlık yapar mı?

Ya tedavideki gecikme nedeniyle sık sık şişen fıtık, damarlara baskı veya ısı farklılığı gibi değişik nedenlerle testisleri bozar. Ya da çocuk cerrahisine alışkın olmayan yanlış ellerde ve çocuklara uygun olmayan, yetişkin taklidi yöntemlerle ameliyat edilen çocuklarda kısırlık gelişebilir.

Fıtık ameliyat olmazsa ne olur?

Kasık fıtıklarının az görülen ancak çok tehlikeli bir komplikasyonu fıtık boğulması ve barsak düğümlenmesidir. Normalde içeri girip çıkan fıtık günün birinde dışarda sıkışıp kalır; karın içine geri dönemez ise buna fıtık boğulması denir. Boğulmuş fıtık acil bir durumdur ve mutlaka tıbbi yardım gerekir.

Fıtık ilerlerse ne olur?

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir? Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük bel fıtığının belirtileridir. Bel fıtığı ilerlerse iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, dengesizlik ve yürüyememe gibi belirtiler de eklenebilir.

Testislerde su neden toplar?

Hidrosel, erişkin erkeklerin yaklaşık yüzde 1’inde ve genellikle 40 yaşın üzerinde görülür. Erişkin erkeklerde ve daha yaşlılarda skrotumun maruz kaldığı travma, testis ve eklerinin iltihabi hastalıkları, testis tümörleri, varikosel ameliyatları ve radyoterapi sonrası gibi nedenler ile hidrosel oluşabilir.

You might be interested:  Portakal Da Hangi Vitamin Var?

Taşşaklar neden şişer?

Genellikle travma, varikosel operasyonu veya enfeksiyon sonrası hidrosel oluşur. Bazı durumlarda nedeni bilinmeyen sebeplerle testis etrafındaki sıvı artışı hidrosele sebep olur. Fıtık ise, gelişim sırasında testisler skrotuma indiğinde gerideki anormal açıklıkların kendiliğinde kapanmaması halinde oluşmaktadır.

Yumurtalıkta sıvı birikmesi neden olur?

Hidrosalpinks yumurtalık ve fallop tüplerinin birinin veya her ikisinin iltihaplanması ve gerekli şekilde tedavi edilmemesi sonucu oluşur. Enfeksiyona bağlı olarak fallop tüplerinin ucu birbirine yapışır. Normal koşullarda içinde bulunan hücrelerden salgılanan ve karın boşluğuna akan sıvı tüpün içinde birikmeye başlar.

Yetişkinlerde hidrosel kendiliğinden geçer mi?

Hidrosel Tedavisi

Çocukluk döneminde yaşanan hidrosel için 2 yaşına kadar beklenir ve eğer kendiliğinden bir düzelme gerçekleşmezse cerrahi tedavi önerilir. Hidrosel tedavisi sırasında genellikle sünnet operasyonu da yaptırılır. Erişkin hidrosel tedavisi için uygulanan cerrahi işlem yaklaşık 30-60 dakika arasındadır.

Hidrosel ameliyatı şart mı?

Fıtık ile beraber görülen hidroseller ise, tanı konulduğu anda cerrahi olarak düzeltilmelidir. Hidrosel, genel olarak herhangi bir tehlike teşkil etmez. Çeşitli durumlarda kendi kendine ortadan kaybolabilir. Tedavi esnasında, iğne yardımı ile sıvının boşaltılması veya ameliyat seçenekleri uygulanır.

Yetişkin hidrosel ne zaman ameliyat edilmeli?

Ancak yok olmaz ve büyürse o zaman ameliyat düşünülebilir. Hidrosel genellikle ağrısız ve tehlikesizdir. Yetişkin erkeklerde ilk gözlemlndiği zamandan sonraki 6 ay içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak rahatsızlık vermeye başladığında veya enfeksiyon söz konusu olduğunda tedavi edilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector