Tırnak Batması Hastanede Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak batması sorunu olan her hastaya cerrahi işlem uygulanmamaktadır. Hafif vakalarda genellikle tırnağın deriye batan kısmının altına küçük bir parça pamuk ya da peçete konulması önerilir.

Tırnak batması için acile gidilir mi?

Nispeten daha hafif tırnak batması durumlarında, evde uygulanabilecek küçük tedaviler de yeterli olabilir. Ciddi vakalarda ise acil cerrahi müdahale gerekebilir.

Tırnak batması için hangi doktora gitmeliyim?

Tırnak batması da dahil olmak üzere tırnak hastalıkları için hangi bölüme gidilir sorusunun cevabı genellkle hastanelerin ortopedi servisidir. Yalnız tırnak mantarı söz konusu olduğunda ise bu sorunun çözümü için bir cildiye uzmanından yardım alınması gerekiyor.

Ayak tırnak batması ameliyatı kaç günde iyileşir?

İyileşme 4-12 hafta sürebilir. İşlem esnasında tırnağınızın tamamı çekilmiş ise yeni tırnağın uzaması el tırnaklarında yaklaşık 6 ay, ayak tırnaklarında ise yaklaşık 9-12 ay süre alacaktır. Cerrahi sonrasında yapılan pansumanı 2 gün boyunca açmayınız.

Tırnak batması ameliyatı ne kadar sürer?

Artık hiç acı duymazsınız. 10 dakikayı geçmeyen bir müdahale ile batan tırnağın kökü daraltılır ve parmak basit bir pansumanla kapatılır. Artık tırnağınız etin içine batacak kadar geniş çıkmayacaktır. Dar ayakkabı kullansanız bile, o tırnağı yanlış kesseniz bile tekrar aynı yerden batma olması kesinlikle beklenmez!

You might be interested:  FAQ: Adet Geciktirici Ilaç Ne Zaman Içilmeli?

Tırnak batması için evde ne yapılır?

Tırnak batması için evde yapılabilecek uygulamalardan bazıları şunlardır:

  1. Sabunlu sıcak su banyosu. Etkilenen ayağın suya sokulması, şişliğin azaltılmasına ve ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir.
  2. Elma sirkesi.
  3. Rahat ayakkabı ve çoraplar giymek.
  4. Batık tırnak koruyucu kullanmak.

Batık tırnak nasıl çekilir?

Tırnak batması olan kısım lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra batık olan kısım tırnak yatağı ile birlikte ince bir şerit halinde çıkarılır. Sadece batığı oluşturan ve onu uzatan yatak yani kök kısmı çıkarıldıktan sonra o alan törpülenerek yeniden uzaması ve oluşması önlenerek kesin tedavi yapılmış olur.

Genel Cerrahi tırnak batmasına bakar mı?

Tırnak batmasına hastanelerde bulunan genel cerrahi ( dahiliye) ve cildiye bölümü bakmaktadır. Eğer enfeksiyon oluşumu var ise antibiyotikli kremler önerilir.

Tırnak batması genel cerrahi mi?

Tırnak batması için Ortopedi doktoruna gidilir. Ancak Genel Cerrahi bölümü doktorları da sorununuzu çözer.

Tırnak batması ameliyatı dikişleri ne zaman alınır?

TIRNAK BATMASI AMELİYATI SONRASI BAKIM

Müdahaleden bir ve üç gün sonra iki defa pansuman yapılır, bir hafta sonra dikiş alınır. Bu sürede parmağı ıslatmaması tavsiye edilir.

Tırnak batması ameliyatı acır mı?

Ameliyat ise bilinenin aksine sancılı ve acılı bir dönem değildir. Aksine kişi tırnak bakmasından dolayı daha derin acı hissetmektedir.

Tırnak batması ameliyatından kaç gün sonra banyo yapılır?

Tırnak çekildikten sonra yapılan pansumanın 4 gün çekilen yüzeyde kalması gerekir. Bu süreden sonra banyo yapılabilir.

Tırnak batması ameliyatında uyutulur mu?

Tırnak batığının cerrahi tedavisi lokal anestezi ile yapılan ve nispeten küçük bir müdahaledir. Ayağın steril arıtım ve örtümünü takiben lokal anestezi ile uygulanılır.

Tırnak batması ameliyatı sonrası ayakkabı giyilir mi?

Tırnak batması iltihaplı ise, kişide şeker hastalığı varsa ve vücut savunma sistemi zayıf olanlarda antibiyotik kullanılır. İşlem sonrası parmağı sıkıştırmayan ayakkabı giymek ağrı oluşmasını engeller.

You might be interested:  Aerıus Ilaç Ne Işe Yarar?

Tırnak çekimi çok acır mı?

Tırnak mantarı enfeksiyonlarında tırnağı ameliyatsız(kimyasal yöntemle) çektirme, ağrısız bir işlemdir. Bir klinikte veyadoktorunuzun muayenehanesinde uygulanan bu yöntemle tırnağın sağlıklı kısmı ellenmez. Yalnızca hastalıklı ve hasar görmüş tırnak çekilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector